Najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie? Wybierz odpowiednią kategorię aby uzyskać odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Duracell

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Pokaż / ukryj

JAKA JEST WASZA ODPOWIEDŹ NA PRZEPROWADZONE OSTATNIO PORÓWNANIE Z BATERIAMI INNYCH MAREK?

Duracell jest marką nr 1, cieszącą się zaufaniem konsumentów na całym świecie. Na wydajność baterii składa się kilka parametrów: charakterystyka rozładowania, napięcie, gęstość energii, wpływ obciążenia rozładowania i temperatury, a także trwałość (okres magazynowania). Karty techniczne zawierające szczegółowe informacje dotyczące każdego rodzaju baterii są dostępne w Bibliotece Technicznej. Ponieważ zaprojektowane przez nas urządzenia są poddawane nieustannym testom zarówno w warunkach laboratoryjnych (w oparciu o metodologię IEC) jak i w warunkach codziennego użytkowania, innowacje Duracell przez cały czas zachwycają konsumentów.
Pokaż / ukryj

GDZIE MOGĘ KUPIĆ PRODUKTY DURACELL?

Właśnie tu, na tej stronie. Na podstronach dotyczących poszczególnych produktów można znaleźć szczegółowe dane sklepów internetowych, które prowadzą sprzedaż produktów, a także informacje, czy są one aktualnie dostępne. Wiele naszych produktów można kupić w zwykłych sklepach: drogeriach, marketach, domach towarowych, hurtowniach, sklepach z artykułami biurowymi i w hipermarketach.
Pokaż / ukryj

CZY DURACELL ORGANIZUJE KONKURSY, PROMOCJE LUB LOTERIE?

O wszystkich akcjach promocyjnych informujemy na naszej stronie internetowej w zakładce: Promocje. Warto tam zaglądać.
Pokaż / ukryj

SKĄD SIĘ WZIĄŁ KRÓLICZEK DURACELL?

Wszystko zaczęło się w roku 1973 podczas przełomowej kampanii reklamowej prowadzonej, aby uświadomić konsumentom, że baterie alkaliczne Duracell działają znacznie dłużej niż tanie baterie cynkowo-węglowe. To wtedy powstał puszysty różowy króliczek zasilany bateriami Duracell, który pokonywał innych zawodników w różnorodnych konkurencjach.
Pokaż / ukryj

CZY MOŻNA KUPIĆ KRÓLICZKA DURACELL?

Niestety króliczek Duracell nie jest dostępny w sprzedaży.
Pokaż / ukryj

KIEDY NALEŻY WYJĄĆ BATERIE Z URZĄDZENIA?

Baterie należy usunąć z urządzenia, gdy:
  • urządzenie prawdopodobnie nie będzie użytkowane przez okres kilku miesięcy;
  • baterie są zużyte (aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom powodowanym wyciekiem z baterii);
  • lub urządzenie jest zasilane prądem elektrycznym z gniazdka.
Pokaż / ukryj

CO ZROBIĆ Z BATERIAMI, KTÓRE WYCIEKŁY W URZĄDZENIU?

Chociaż większość baterii zawiera substancje chemiczne, które nie wywołują reakcji w kontakcie ze skórą, należy traktować je jak każdy inny rodzaj chemikaliów. Mając do czynienia z substancjami chemicznymi wchodzącymi w skład baterii należy zawsze stosować odpowiednie środki ostrożności, a w szczególności unikać ich kontaktu z oczami i nie dopuścić do ich połknięcia. Jeżeli jednak do niego dojdzie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Pokaż / ukryj

CZY TEMPERATURA MA WPŁYW NA BATERIE?

Zalecamy przechowywanie baterii w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu. Bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury mają ujemny wpływ na wydajność baterii. Należy unikać przechowywania urządzeń zasilanych bateriami w bardzo wysokich temperaturach. Nie zaleca się także przechowywania ich w lodówce.
Pokaż / ukryj

JAKI JEST WPŁYW BATERII DURACELL NA ŚRODOWISKO NATURALNE?

W 1993 r. dobrowolnie zrezygnowaliśmy ze stosowania rtęci z naszych bateriach. W skład naszych baterii alkalicznych wchodzą przede wszystkim stal, cynk i mangan, dzięki czemu nasze baterie nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia lub środowiska naturalnego, jeżeli korzysta się z nich i utylizuje zgodnie z instrukcją. Aby nasze produkty były jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska, dotychczas stosowane opakowania z PVC zastąpiliśmy nowymi, które są wykonane z kartonu i politereftalanu etylenu (PET) pochodzącego z recyklingu (rPET). Wspomniane rozwiązanie stanowi jedną z najlepszych obecnie dostępnych alternatyw dla PVC. Jako wiodący na świecie producent wysokiej jakości baterii alkalicznych dokładamy wszelkich starań, aby przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Staramy się projektować, produkować i dystrybuować baterie stosując metody ingerujące w środowisko naturalne w stopniu minimalnym. Bierzemy również udział w programie Call2Recycle, promującym bezpieczne i prawidłowe metody recyklingu i utylizacji baterii.
Pokaż / ukryj

JAK OCZYŚCIĆ KOMORĘ PO WYCIEKU Z BATERII?

Aby oczyścić urządzenie po wycieku z baterii, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami: Przenieś urządzenie do pomieszczenia z dobrą wentylacją. Załóż rękawice gumowe i okulary. Przy użyciu szczoteczki do zębów lub bawełnianego wacika, usuń wyciek elektrolitu ze styków elektrycznych. Sprawdź, czy urządzenie elektroniczne jest całkowicie suche zanim umieścisz w nim nowe baterie. Aby uniknąć tego rodzaju problemów w przyszłości, warto pozstępować zgodnie z następującymi zasadami: Nie należy stosować baterii różnych marek w tym samym urządzeniu jednocześnie. Należy wyjąć baterie z urządzenia, które nie jest używane. Aby usunąć wyciek z baterii alkalicznych, baterii NiCd i NiMH, należy wymieszać jedną łyżkę kwasu borowego z około 4 litrami wody lub przygotować mieszaninę octu lub soku z cytryny z wodą (w równych proporcjach, tzn. 1:1).
Pokaż / ukryj

CZY NALEŻY WYJĄĆ BATERIE Z URZĄDZENIA, KTÓRE NIE BĘDZIE UŻYWANE PRZEZ PEWIEN CZAS?

Tak. Wyjmij baterie z urządzenia, jeżeli nie zamierzasz korzystać z niego przez kilka miesięcy.
Pokaż / ukryj

CZY NALEŻY PRZECHOWYWAĆ AKUMULATORY W LODÓWCE LUB ZAMRAŻARCE?

Zalecamy przechowywanie baterii w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu. Bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury mają ujemny wpływ na wydajność baterii. Należy unikać przechowywania urządzeń zasilanych bateriami w bardzo wysokiej temperaturze. Nie zaleca się także przechowywania ich w lodówce.
Pokaż / ukryj

CZY MOŻNA ŁADOWAĆ AKUMULATORY INNYCH MAREK W ŁADOWARCE DURACELL?

Tak, ładowarki Duracell można stosować do ładowania innych akumulatorków NiMH typu AA lub AAA. Duracell nie może jednak zagwarantować jakości, bezpieczeństwa ani skuteczności akumulatorków innych marek, dlatego zaleca się korzystanie z produktów Duracell.
Pokaż / ukryj

CZY NALEŻY CZYŚCIĆ KOMORĘ NA BATERIE?

Aby zapewnić optymalne działanie baterii, należy zadbać o czystość powierzchni styku baterii i styków w komorach urządzeń. Przy każdej wymianie baterii należy przetrzeć powierzchnie styku czystą gumką do ścierania lub ściereczką.
Pokaż / ukryj

BATERIA, KTÓRĄ NOSZĘ W KIESZENI JEST CIEPŁA. CZY TO NORMALNE?

Nie, baterie nie powinny się nagrzewać, kiedy nie są używane. Na opakowaniach naszych baterii znajduje się ostrzeżenie dla konsumentów i informacja, że nie należy przenosić ani przechowywać baterii luzem w kieszeni lub torebce. Podczas kontaktu baterii z innymi przedmiotami metalowymi może nastąpić zwarcie, baterie mogą przeciekać, pęknąć i wywoływać obrażenia ciała.
Pokaż / ukryj

CZY MOGĘ ROZŁOŻYĆ BATERIĘ NA CZĘŚCI?

Nie. Nie wolno rozkładać baterii na części. Kontakt z substancjami znajdującymi się w jej wnętrzu może być szkodliwy i spowodować obrażenia ciała; ponadto, substancje te są łatwopalne.
Pokaż / ukryj

CZY BATERIE DURACELL ZAWIERAJĄ RTĘĆ?

Żadna z baterii Duracell nie zawiera rtęci. Możemy z dumą oświadczyć, że dobrowolnie zrezygnowaliśmy ze stosowania rtęci w naszych bateriach ogólnego zastosowania (AAA, AA, C, D oraz 9V) już w 1993 r. Nasze baterie alkaliczne są wykonane głównie z metali nieszlachetnych, czyli ze stali, cynku i manganu; nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ani środowiska, pod warunkiem korzystania z nich i ich utylizowania w odpowiedni sposób. Od stycznia 2011 r. wszystkie baterie służące do zasilania aparatów słuchowych nie zawierają rtęci, zgodnie z amarykańską ustawą o akumulatorach zawierających rtęć.
Pokaż / ukryj

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU WYCIEKU BATERII W URZĄDZENIU?

Chociaż większość baterii zawiera substancje chemiczne, które nie powodują reakcji w kontakcie ze skórą, należy traktować je jak każdy inny rodzaj chemikaliów. Mając do czynienia z substancjami chemicznymi wchodzącymi w skład baterii, należy zawsze stosować odpowiednie środki ostrożności, a w szczególności unikać ich kontaktu z oczami i nie dopuścić do połknięcia. Jeżeli do niego dojdzie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Pokaż / ukryj

CZY TO NORMALNE, ŻE AKUMULATORKI NIMH DURACELL NAGRZEWAJĄ SIĘ PODCZAS ŁADOWANIA?

Tak, nagrzewanie się ogniwa i ładowarki podczas ładowania jest normalnym zjawiskiem.
Pokaż / ukryj

MOJA BATERIA ZAMOKŁA I POKRYŁA SIĘ BIAŁYM PROSZKIEM. CO POWINIENEM/POWINNAM ZROBIĆ?

Gdy bateria jest mokra lub pokryta białym proszkiem, należy ograniczyć do minimum kontakt z taką baterią. Po wyjęciu baterii z urządzenia i zutylizowaniu jej zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym względzie, należy natychmiast umyć wodą z mydłem wszystkie miejsca na ciele i odzieży, które miały styczność z substancją, która wyciekła z baterii. W przypadku, gdy nastąpił kontakt z oczami, należy natychmiast przepłukać je pod bieżącą wodą przez co najmniej 15 minut i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Pokaż / ukryj

MOJE DZIECKO LUBI BAWIĆ SIĘ BATERIAMI. CZY TO BEZPIECZNE?

Małe dzieci nie powinny bawić się bateriami. Baterie przeznaczone są do zasilania urządzeń, a nie do zabawy. Należy pamiętać, że bateria jest powszechnie dostępnym urządzeniem, które generuje przenośną moc w następstwie silnych reakcji chemicznych. Baterie nie powinny być rozkładane na części, ani stosowane nieprawidłowo lub niezgodnie z instrukcją obsługi; nie są też przeznaczone do zabawy. Chociaż większość baterii zawiera substancje chemiczne, które nie powodują reakcji w kontakcie ze skórą, należy traktować je jak każdy inny rodzaj chemikaliów. Mając do czynienia z substancjami chemicznymi wchodzącymi w skład baterii, należy zawsze stosować odpowiednie środki ostrożności, a w szczególności unikać kontaktu z oczami i nie dopuścić do połknięcia. Jeżeli do niego dojdzie, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, korzystanie z baterii przez dzieci powinno być ściśle nadzorowane przez osobę dorosłą.
Pokaż / ukryj

NA MOJEJ BATERII UMIESZCZONO CHIŃSKIE ZNAKI. CO OZNACZAJĄ?

Oznaczają one, że baterie nie zawierają rtęci.
Pokaż / ukryj

JAK UMIEŚCIĆ + I -?

Postępuj zgodnie z treścią instrukcji obsługi swojego urządzenia w zakresie prawidłowego umieszczenia baterii. Sprawdź, czy umieściłeś baterie poprawnie, zgodnie z biegunami + (plus) i – (minus). UWAGA: Niektóre urządzenia wymagające trzech lub więcej baterii działają poprawnie, nawet jeśli jedna z baterii jest umieszczona nieprawidłowo; może to jednak prowadzić do wycieku elektrolitu z baterii lub jej pęknięcia, a w konsekwencji uszkodzenia urządzenia.
Pokaż / ukryj

CZY MOGĘ PODPALIĆ BATERIĘ?

NIGDY nie wrzucaj baterii do ognia: mogą wybuchnąć, ulec rozerwaniu lub spowodować innego rodzaju zagrożenie bezpieczeństwa.
Pokaż / ukryj

PO CO STOSUJE SIĘ AKUMULATORY NIKLOWO-WODORKOWE (NIMH)?

Wiele urządzeń o wysokim poborze energii, takie jak aparaty cyfrowe, wymagają wymiany baterii częściej, niż można by tego oczekiwać. Dlaczego zatem nie wypróbować akumulatorów Duracell NiMH? Można je ładować setki razy. Akumulatory AA marki Duracell idealnie nadają się do zasilania aparatów cyfrowych i innych energochłonnych urządzeń. Dostępne są również akumulatory AAA, przydatne w małych urządzeniach elektronicznych, takich jak odtwarzacze MP3 i przenośne konsole do gier. Akumulatory NiMH i ładowarki Duracell oferują jakość i niezawodność, do jakiej Duracell zdążył już przyzwyczaić swoich klientów. Stanowią długotrwałe i ekonomiczne rozwiązanie
Pokaż / ukryj

JAK DZIAŁA BATERIA?

Baterie mogą wydawać się prostymi urządzeniami, ale działają w oparciu o skomplikowany proces elektrochemiczny. Kiedy włączamy urządzenie zasilane bateriami, na przykład żarówkę, prąd elektryczny w postaci elektronów zaczyna płynąć w obwodzie zewnętrznym. W tym czasie każdy atom cynku, z którego wykonana jest anoda, w procesie zwanym utlenianiem oddaje dwa elektrony, pozostawiając niestabilne jony cynku. Po tym spełnieniu swojej funkcji, czyli zasileniu żarówki, elektrony wracają do ogniwa poprzez katodę, gdzie łączą się one z substancją aktywną, czyli dwutlenkiem manganu, w reakcji zwanej redukcją. Połączony proces utleniania i redukcji nie mógłby odbywać się w ogniwie zasilającym bez udziału ścieżki wewnętrznej umożliwiającej elektronom powrót do anody; zewnętrzny przepływ prądu jest równoważony poprzez ruch ujemnie naładowanych jonów wodorotlenku, które są obecne w roztworze wodnym zwanym elektrolitem. Każdy elektron wchodzący do katody reaguje z dwutlenkiem manganu tworząc MnOO-. Następnie MnOO- reaguje z wodą zawartą w elektrolicie. W ramach reakcji woda ulega podziałowi, uwalniając do elektrolitu jony wodorotlenku i jony wodoru, które łączą się z MnOO- tworząc MnOOH. Obwód wewnętrzny zostaje zamknięty, gdy jony wodorotlenku powstające w tej reakcji w katodzie przepływają w formie prądu jonowego do anody. Tam łączą się z niestabilnymi jonami cynku, które powstały w anodzie, gdy elektrony zostały na początku procesu oddane do obwodu zewnętrznego. W efekcie powstaje tlenek cynku i woda. Powoduje to zamknięcie obwodu (niezbędne do zapewnienia stałego przepływu prądu elektrycznego) i zasilenie latarki.
Pokaż / ukryj

CZY WSZYSTKIE BATERIE DZIAŁAJĄ PRZEZ TAKI SAM OKRES?

Nie, trwałość i moc baterii jest różna i zależy od rodzaju i ilości substancji chemicznych zawartych w baterii. Można to porównać do gotowania: smak potrawy zależy od rodzaju i ilości składników użytych do jej przygotowania.
Pokaż / ukryj

CZYM JEST BATERIA ALKALICZNA?

Prawie 40 lat temu, firma Duracell jako pierwsza na rynku stworzyła alkaliczny układ elektrochemiczny zawierający dwutlenek manganu. W latach 60-tych XX wieku ten rodzaj baterii szybko zdobył popularność wśród projektantów urządzeń elektroniki użytkowej przeznaczonych dla konsumentów, która wtedy przeżywała swój dynamiczny rozwój . Ogniwa alkaliczne lub alkaliczno-manganowe posiadają wiele zalet w porównaniu z ogniwami cynkowo-węglowymi, do których zalicza się ich dziesięciokrotnie większa moc w warunkach dużego i ciągłego poboru energii. Ponadto ich wydajność w niskich temperaturach jest nieporównywalnie lepsza niż innych ogniw zawierających konwencjonalne roztwory wodne elektrolitów. Pośród innych istotnych zalet wymienia się ich dłuższą trwałość, lepszą szczelność i doskonałe parametry przy niskich temperaturach. Skuteczne i bezpieczne uszczelnienie zapewnia doskonałą odporność na wycieki i korozję. Duracell produkuje obecnie trzy rodzaje baterii alkalicznych.
Pokaż / ukryj

CO ZNAJDUJE SIĘ W ŚRODKU BATERII?

Budowa baterii, pomimo ich niewielkich rozmiarów, jest dosyć złożona: stanowią one precyzyjnie działające ogniwa elektrochemiczne (galwaniczne). Energia chemiczna jest przekształcana w energię elektryczną w wyniku reakcji redukcji i utleniania (reakcji redoks). Proces ten przebiega pomiędzy trzema zasadniczymi elementami baterii: katodą, anodą i elektrolitem. W zależności od typu baterii, wspomniane komponenty są wykonane z różnych materiałów, wybieranych w zależności od ich łatwości oddawania lub przyciągania elektronów, ponieważ to właśnie podczas tego procesu generowany jest prąd elektryczny. Anodę zazwyczaj stanowi z metal, a katodę tlenek metalu, natomiast elektrolit jest roztworem soli ułatwiającym przepływ jonów.
Pokaż / ukryj

KTO WYNALAZŁ BATERIĘ?

W 1860 roku Georges Leclanché we Francji stworzył ogniwo cynkowo-węglowe, będące pierwowzorem obecnie powszechnie stosowanej na świecie baterii. Anoda miała formę pręta wykonanego ze stopu cynku i rtęci (cynk, wykorzystany do zbudowania anody w oryginalnym ogniwie Alessandro Volty, okazał się jednym z najlepszych metali do tego celu). Katoda stanowiła porowaty pojemnik zawierający sproszkowany dwutlenek manganu i węgiel. Do mieszaniny wprowadzono pręt grafitowy pełniący funkcję kolektora prądu elektrycznego. Zarówno anoda jak i katoda były zanurzone w roztworze chlorku amonu, który pełnił funkcję elektrolitu. Układ ten nazwano „ogniwem mokrym”. Chociaż ogniwo Leclanche’go okazało się wytrzymałe i niedrogie, to jednak w 1880 roku zastąpiono je ulepszoną wersją, zwaną „ogniwem suchym”. Anoda zyskała formę cynkowej puszki zawierającej ogniwo, a ciekły elektrolit zastąpiono pastą; całość bardzo przypominała ogniwa cynkowo-węglowe, których używamy obecnie.
Pokaż / ukryj

CZYM JEST ANODA, KATODA I ELEKTROLIT?

Są to podstawowe elementy baterii i podobnie jak w każdej baterii alkalicznej: Anoda jest elektrodą ujemną, która jest wykonana z cynku. Katoda jest elektrodą dodatnią, która jest wykonana z dwutlenku manganu. Elektrolit, który umożliwia przepływ jonów pomiędzy elektrodami, stanowi roztwór wodny wodorotlenku potasu.
Pokaż / ukryj

Czy baterie alkaliczne można ponownie ładować?

Tylko specjalne akumulatorki mogą być ponownie ładowane. Próby ponownego naładowania baterii, które nie posiadają tej funkcjonalności mogą doprowadzić do wycieku z baterii lub jej pęknięcia. Polecamy akumulatorki Duracell lub Turbo. Można je ładować setki razy za pomocą naszych ładowarek.
Pokaż / ukryj

Czy baterie Duracell AA można stosować do wszystkich urządzeń?

Baterie Duracell AA gwarantują niezawodną pracę wszystkich urządzeń.
Pokaż / ukryj

W jakich urządzeniach nie powinno się stosować akumulatorków?

Akumulatorki można stosować we wszystkich urządzeniach, które zasilasz bateriami alkalicznymi, chyba że producent danego urządzenia odradza ich zastosowanie. Nie ma przeciwwskazań do używania akumulatorków, których marka różni się od marki urządzenia.
Pokaż / ukryj

Czy akumulatorki Duracell można ładować za pomocą innych ładowarek?

Tak, ale zalecamy stosowanie ładowarek Duracell, gdyż należą do najbezpieczniejszych w branży.
Pokaż / ukryj

Czy za pomocą ładowarki Duracell mogę ładować akumulatorki innych marek?

Tak, za pomocą ładowarek Duracell można ładować inne akumulatorki Ni-MH. Niemniej firma Duracell nie może zagwarantować jakości, bezpieczeństwa czy wydajności akumulatorków innych marek, dlatego zalecamy stosowanie akumulatorków marki Duracell.
Pokaż / ukryj

Czy akumulatorki Duracell pasują do mojego urządzenia?

Tak. Akumulatorki Duracell mogą być stosowane we wszystkich urządzeniach, pod warunkiem, że są do nich dopasowane pod względem wielkości. Niemniej jednak zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia, aby sprawdzić ich zgodność. Akumulatorki najlepiej sprawdzają się w urządzeniach o średnim i dużym poborze mocy; innymi słowy – takich jak aparaty cyfrowe lub bezprzewodowe kontrolery do gier, które zazwyczaj szybko wyczerpują baterie alkaliczne.
Pokaż / ukryj

Jak utylizować baterie?

Wszystkie baterie powinny być poddawane recyklingowi. Baterii nie powinno się wyrzucać razem z odpadami domowymi, ale zostawiać w punktach zbiórki baterii.
Pokaż / ukryj

Czym baterie Duracell różnią się od innych baterii do aparatów słuchowych?

Baterie Duracell do aparatów słuchowych są łatwe w użyciu i umieszczane w poręcznych, plastikowych opakowaniach. Oprócz tego mają długi uchwyt, który ułatwia ich wkładanie do urządzenia.
Duracell Duracell

Skontaktuj się z nami

Nie znalazłeś odpowiedzi? Kliknij i wyślij do nas wiadomość.

Skontaktuj się z nami