Odpowiedzialne użytkowanie, przechowywanie i utylizacja baterii

Dowiedz się, jak optymalnie wykorzystać baterie Duracell, a także jak prawidłowo je utylizować.

Wskazówki dotyczące odpowiedniego przechowywania i użytkowania baterii

 •  Zawsze używaj odpowiedniego rozmiaru i typu baterii określonego przez producenta urządzenia.
 •  Zachowaj czystość powierzchni styku baterii i gniazda baterii, pocierając je czystą gumką ołówkową lub szorstką ściereczką przy każdej wymianie baterii.
 •  Wyjmuj baterie z urządzenia, kiedy nie planujesz jego użycia w okresie kilku miesięcy i kiedy jest zasilane prądem domowym (AC).
 • Upewnij się, że wkładasz baterie do urządzenia prawidłowo, przy odpowiednim ułożeniu + (plus) i – (minus). UWAGA: Niektóre urządzenia wykorzystujące więcej niż trzy baterie mogą z pozoru działać dobrze, nawet jeśli jedna bateria została włożona nieprawidłowo.
 • Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność baterii. Przechowuj baterie w suchym miejscu, w normalnej temperaturze pokojowej. Nie przechowuj baterii Duracell w lodówce, gdyż nie przedłuży to ich działania. Unikaj również umieszczania urządzeń zasilanych bateriami w bardzo ciepłych miejscach.
 • Nie próbuj ładować baterii, chyba że są konkretnie oznaczone jako „rechargeable” (akumulatorek).
 • Niektóre baterie, które zostały wyczerpane lub znajdują się pod działaniem bardzo wysokich temperatur, mogą wyciekać. Poza baterią może wytwarzać się krystaliczna struktura.

Recykling baterii razem z innymi artykułami chemicznymi

Akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz „tradycyjnych” akumulatorków typu AA lub AAA należy także poddawać recyklingowi baterie z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi. Sprawdzaj etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach. Akumulatory samochodowe zawierające ołów powinny być utylizowane wyłącznie w centrach gospodarki odpadami, gdzie można je poddać recyklingowi. Ze względu na wartość materiałów akumulatorowych, wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory w celach recyklingu.

Niektórzy sprzedawcy często przeprowadzają zbiórkę akumulatorów, baterii i elektroniki w celach recyklingu.

Utylizacja baterii ogólnego przeznaczenia i baterii alkalicznych

Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków, ładowarek i PUCS w ramach sieci odpowiedzialnej za odpady, obejmującej na ogół punkty zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach, instytucjach itp.

*Recykling baterii powinien być częścią Twoich ogólnych działań na rzecz recyklingu, aby uniknąć dodatkowych podróży, które zwiększają emisje dwutlenku węgla.

 

Baterie i urządzenia elektroniczne lub elektryczne sprzedawane w Unii Europejskiej są oznaczone tym symbolem:

Oznacza on, że obowiązują programy recyklingu baterii i małych domowych urządzeń elektrycznych, które nie powinny być wyrzucane do kosza na śmieci.

Gwarancja na baterie Duracell

Zachęcamy również do recyklingu opakowania.
W ramach naszego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska stosujemy jedynie nietoksyczne atramenty na naszych opakowaniach, a większość kartonowych opakowań jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu* (do 85%). Duracell wspiera technologie, które dostarczają więcej mocy i są mniej niebezpieczne niż zwykłe baterie cynkowo-węglowe. Materiały wykorzystane w bateriach Duracell, takie jak dwutlenek manganu, grafit, cynk, mosiądz powlekany cyną i stal niklowana mogą zostać ponownie użyte. Najwyższej jakości akumulatorki AA i AAA mogą być ładowane setki razy.

*Opakowanie do baterii alkalicznych Duracell

 • 85% materiału pochodzącego z recyklingu w większości opakowań papierowych
 • Jedyna bateria z unikatowym wskaźnikiem energii, dzięki któremu możesz ją optymalnie wykorzystać
 • Wszystkie baterie Duracell mogą zostać poddane recyklingowi
 • Wykorzystane w bateriach materiały mogą zostać użyte ponownie
 • Możliwość ładowania akumulatorków Duracell AA i AAA setki razy

Polecane artykuły

Jak wykonane są baterie?

Baterie alkaliczne mają długą i bogatą historię zasilania różnych urządzeń codziennego użytku. Inżynieria chemi…

Dowiedz się więcej

Odpowiedzialne użytkowanie, przechowywanie i u…

Dowiedz się, jak optymalnie wykorzystać baterie Duracell, a także jak prawidłowo je utylizować.

Dowiedz się więcej

Rekomendowane Produkty

Poprzedni

Baterie do aparatów słuchowych Duracell Hearing Aid 10

Bezrtęciowe baterie o długiej żywotności do aparatów słuchowych Duracll Hearing Aid w rozmiarze 10

WYBIERZ ILOŚĆ BATERII W OPAKOWANIU
Kup teraz

Baterie litowe Duracell High Power 123 3V

Baterie litowe Duracell High Power 123 - do 40% większą moc

(w porównaniu z minimalną średnią żywotnością baterii CR17345 wg standardowego testu IEC; wyniki mogą się różnić w zależności od urządzenia i sposobu użytkowania)

WYBIERZ ILOŚĆ BATERII W OPAKOWANIU
Kup teraz
Następny